دوازده گیاه عجیب جلگه خوزستان

  • درخت لیف Luffa
    درخت لیف Luffa
  • درخت شیشه شوی
    درخت شیشه شوی

پوشش گیاهی مناطق مختلف بسته به آب و هوای هر منطقه و میزان بارش‌ها متفاوت است. در جنوب ایران که فصل زمستان کمتر به چشم می‌آید و هر سال بیشتر از بهار و تابستان تشکیل شده است، مناطق ساحلی تنوع بیشتری از گیاهان را دارا هستندد. جلگه خوزستان، گرچه امروز نقطه نقل و انتقالات بندری ایران است، اما در تنوع محصولات کشاورزی بینظیر بوده و با توجه به ذوق و سلیقه وافر اهالی بومی آن که به این منطقه علاقه دارند، گیاهان عجیبی نیز در این منطقه به وفور دیده می‌شود. خوزستان منطقه‌اي است که به واسطه تنها رود کشتي روي کارون و ساير رودهاي منطقه به جلگه‌اي بزرگ تبديل شده و آب و هواي مديترانه‌اي، باران‌هاي موسمي و سطح آب بالا، خاک بسيار مناسبي براي انواع درختان دارد.
1- در سرفصل گياهان خوزستان، گل کاغذي قرار دارد. به محض اينکه نزديک به خوزستان مي‌شويد، اطراف و خيابان‌ها معمولا به رنگ‌هاي در طيف صورتي، قرمز و بنفش ديده مي‌شوند. گاهي نيز گل‌هاي کاغذي به رنگ سفيد و زرد هستند.
2- گل شيشه شور (با نام علمی Callistemon citrinus از خانواده Myrtaceae).
اين گياه را در محله‌هاي اهواز بيشتر مي‌بينيد. گل اين درخت برس مانند، به صورت شاخه‌هاي افشان با خوشه‌هاي رشته‌اي که در آن برگ‌هاي درخت شبيه زيتون است و رشته‌هاي زيبايي به رنگ‌هاي صورتي و قرمز اناري ديده مي‌شود. اين گياه که بيشتر در مناطق مرطوب و معتدل مي‌رويد، به‌ صورت درخت يا درختچه است و سي تا چهل گونه مختلف دارد. گل شيشه‌شوي معمولاً به رنگ قرمز درخشان است، ولي شرابي، صورتي يا کرم هم مي‌تواند باشد.
3- گل ابريشم هندي. اين گياه که درخت بلندي مي‌شود، برگ‌هاي ريز دسته‌اي دارد که به نور حساس بوده و با غروب خورشيد برگ‌هاي دسته‌اي روي هم جمع مي‌شود. مدت گل دادن اين درخت از بهار تا شهريور مي‌باشد. اين درخت محبوب طوطي‌هاست که در ارتفاع آن پرواز مي‌کنند.
4- درخت کنار. ميوه اين درخت شبيه عناب است. ميوه‌هاي تک هسته‌اي آن از بهار تا آخر تابستان مي‌ماند.
5- درخت زالزالک. شکل ميوه‌هاي آن مشابه کنار است. اين ميوه در رنگ‌هاي مختلف از سبز، نارنجي تا قرمز و طيف‌هاي مياني آن که محبوب کودکان است. هر ميوه آن ممکن است بيش از يک دانه، سه-چهار دانه نيز دارد.
6- درخت مشهور آن منطقه، همانا نخل است. در هر خانه‌اي، در حياط حتي کوچکش آن را مي‌کارند که در سايه آن درختان ديگري بکارد. صيفي‌جات، انگور، نارنج، توت و ساير درختان را مي‌کارند.
7، 8، 9- مرکبات شامل ليموترش، نارنج و پرتقال. در مناطق مختلف اين استان مي‌رويد و ميوه مي‌دهند. معمولا کشاورزان در نخلستان‌هاي خود اين درختان را مي‌کارند که شش ماهه دوم سال نيز از فروش ميوه‌هاي مرکبات درآمد کنند.
10، 11- مرسوم است که ميوه‌ها و درختان خاص توسط مردم با توجه به آب‌وهواي منطقه کاشته شود. در برخي خانه‌ها موز، و در برخي ديگر گياهان عجيبي مثل درخت ليف يا لوفا (Luffa) مي‌کارند. درخت گرمسیری ليف ميوه‌اي شبيه کدوي دراز دارد که پس از رسيدن اين ميوه حالت اسفنجي و رشته رشته پيدا مي‌کند. این میوه بسيار نرم بوده، به رنگ زرد و از آن به عنوان ليف طبيعي استفاده مي‌کنند. نام‌های دیگر لیف، بامیه چینی، لوفا چند گوش، توری، کشاتاکی، و اسفنج است. در طب سنتی از این گیاه که از خانواده کدوها Cucurbitaceae می‌باشد و در خانواده خیار دسته‌بندی می‌شود، برای درمان بیماری‌های مختلف استفاده می‌شود و امروزه در صنایع بهداشتی و سایر صنایع مانند تولید کاغذ، کاربرد فراوان دارد.
12- توت و توت سياه. در خيابان‌ها مابين کنار و نخل به تناوب ديده مي‌شوند.