دریاچه شهدای خلیج فارس (چیتگر)

  • محدوده خلیج فارس در میان آبهای آزاد
    محدوده خلیج فارس در میان آبهای آزاد

از ده اردیبهشت که مصادف است با روز ملی خلیج فارس به دنبال مطلبی برای این روز می‌گشتم. خیلی هم درباره تنگه هرمز و ارتباط دو نقطه آن با هم از سمت استان مسندم کشور عمان و استان بوشهر ایران تحقیق کردم. این شد که به مطلب امروز رسیدم.
منطقه خلیج فارس در نقشه جایی مشخص شده است که تنگه هرمز ورودی آن از سمت دریای عمان محسوب می‌شود؛ منطقه‌ای از آبهای آزاد که مسئولیت تامین امنیت آن بر عهده ایران است. زمانی این منطقه به دست استعمار پرتغال افتاده بود و برای بازپسگیری آن شاه عباس صفوی تلاش بسیار نمود. نتیجه این تلاش نیز پس گرفتن خلیج فارس و قدرتمندتر شدن ایران در منطقه بود. از آن پس نیز بندر عباس به نام شاه عباس صفوی ثبت شد.
البته، خلیج فارس چیزی نبود که از چشم طمع استکبار و استعمار چندان پنهان بماند. منابع غنی این منطقه اعم از مروارید، صدف، و آبزیان متنوع و فراوان در کنار نفت و گاز همواره طمع‌ورزی آن‌ها را در پی داشته است.

یکی از آن‌ها هشت سال جنگ تحمیلی ایران و عراق از سال 1359 شمسی بود که به ظاهر جنگی بین ایران و عراق بود، ولی جنگی جهانی را تجربه کردیم. در این جنگ که بیش از 34 کشور در آن دخالت داشتند، یکی از موثرترین حضورها نقش آمریکا در منطقه بود. به جز حمایت تسلیحاتی که ابرقدرت‌های آن زمان از جمله شوروی، آلمان، فرانسه و انگلیس داشتند، آمریکایی‌ها با حضور ناوهای خود قصد داشتند خلیج فارس را نه تنها به تاراج ببرند، بلکه آن را به جهنمی برای ایرانیان تبدیل کنند. در واقع، یکی از توطئه‌های آمریکا کمک به عراق در اغلب قضایای جنگ بود. این کمک حتي با حضور افسران امريکايي در مرحله‌ای از مسايل در کشور عراق انجام مي‌شد. اين‌ها از همان ابتدا به وضوح صورت نگرفت و به تدريج آشکار مي‌شود، در اسنادي که منتشر مي‌شود، و در خاطراتي که مي‌نويسند. البته، گذشت زمان و آشکار شدن برخی مسائل به تدریج به معنای مسکوت ماندن قضیه نباید باشد.
برای یادآوری اهمیت حفظ منطقه خلیج فارس و نه تنها این منطقه که ورودی آبهای آزاد برای ایران می‌باشد و دریای خزر، از بسیاری جهات لازم است اقدام شود. یکی از این جهات حفظ ارزش‌های منطقه است. ارزش اینکه جان بسیاری از جانداران منطقه لازم است حفظ شود، شاید یکی از بالاترین مسائلی است که باید در نظر گرفته شود. زمانی بر مردم این منطقه گذشته است که لازم شد با ناوهای آمریکایی مستقیما با گذشتن از جان مقابله کنند. اینکه دریاچه مصنوعی در کنار پارک جنگلی چیتگر نام شهدای خلیج فارس را یدک می‌کشد برای نشان دادن اهمیت این مساله است. البته، که اکنون این دریاچه فراتر از یک یدک کش نام شده است. زنده بودن شهیدان و روزی خوردن آن‌ها نزد خدا این دریاچه را فراتر از یک مکان و بلکه در زمان به عنوان یک ارزش بین‌المللی معرفی خواهد کرد. داستان شهدای خلیج فارس نیز حکایت شنیدنی دارد:
شانزده مهر سال 1366 شهيد نادر مهدوي همراه با سرداران شهيد غلامحسين توسلي، بيژن گرد، نصرالله شفيعي، آبسالاني، محمّديها، مجيد مبارکي شهداي نبرد مستقيم با آمريکا در خليج فارس، براي انجام گشت زني، با استفاده از دو فروند قايق و ناوچه طارق به سمت جزيره فارسي حرکت کردند.
پس از رسيدن به جزيره فارسي صداي انفجار مهيب ناشي از انهدام رادار پايگاه فرماندهي توسط بالگردهاي آمريکايي را شنيدند و لحظاتي بعد، سردار شهيد مهدوي و همرزمانش يک فروند بالگرد کبري MS6 متعلق به نيروهاي آمريکايي را بالاي سر خود ديدند.
شهيد مهدوي بلافاصله نيروهاي تحت امر خود را براي انجام عمليات مقابله به مثل فرا خواند، هنوز دقايقي از انهدام رادار فرماندهي نگذشته بود که قايق حامل شهيد آبسالان و شهيد نصرالله شفيعي نيز هدف اصابت موشک آمريکايي‌ها قرار گرفت. موشک ديگري نيز توسط دشمن به سمت اعضاي ناوگروه شليک شد که به هدف اصابت نکرد و بالگردهاي آمريکايي بشدت به طرف ناوچه طارق تيراندازي مي‌کردند.
سردار شهيد مهدوي و يارانش، تصميم گرفتند بالگردها را بزنند و پس از پانزده دقيقه درگيري شديد، با استفاده از يک فروند موشک استينگر، يکي از اين بالگردها را ساقط کردند. نادر مهدوي به اتفاق بيژن گرد هم به طرف بالگردهاي آمريکايي در هوا شليک مي‌کردند و هم در پي گرفتن شهدا و زخمي‌ها از آب بودند که پس از بیست دقيقه رزم جانانه زنده به چنگال دشمن افتادند.
نادر مهدوي بر عرشه ناو جنگي يو اس اس چندبار آماج شکنجه‌هاي وحشيانه دشمن قرار گرفت و سينه‌ اش با ميخ هاي بلند آهنين سوراخ شد و بدين ترتيب مظلومانه به شهادت رسيد.
پس از گذشت شش روز، پيکرهاي مطهر شهدا و اسرا از مسقط پايتخت کشور عمان تحويل مقام هاي ايراني و از مرز هوايي وارد فرودگاه مهرآباد تهران شد.
روحشان شاد، و یادشان گرامی باد.