شبکه‌های موبایلی چطور کار می‌کنند؟

امروزه با پیشرفت شبکه‌هاي ارتباطي بي‌سيم مثل 4G ،3.75G ،3.5G و 3G و شبکه‌هاي پرکاربردي چون WCDMA ،LTE و وايمکس به امکانات وسیعی از جمله انتقال صوت و تصویر در پهنه اینترنت، تماشای برنامه‌های زنده و اینترنت اشیا فراتر از مکالمات تلفنی دست یافته‌ایم. این دستیابی مرهون استانداردگذاری و ارائه پروتکل‌هایی است که بر اساس آن‌ها انتقال داده بین سیستم‌های مختلف فراهم شده است. در ادامه به آن‌ها بیشتر می‌پردازیم.

 تحویل بسته تی.سی.پی در شبکه وایمکس

پروتکل استانداردی است که بر اساس آن مشخص می‌شود بین دو سیستم چگونه باید ارتباط برقرار شود. بر این اساس داده‌ها در بسته‌های ارسالی از یک سیستم به سیستم دیگری با ترتیب مشخصی کنار هم چیده می‌شوند تا به دست گیرنده برسند. با توجه به اینکه در راه ارسال داده‌ها امکان خرابی و عدم رسیدن برخی بسته‌ها وجود دارد تمهیداتی نیز برای آن در نظر گرفته‌اند، که از جمله آن‌ها امکان تصدیق گرفتن از به دست رسیدن بسته توسط گیرنده است. دقیقا همان کاری که پست انجام می‌دهد. برای اینکه بدانیم شبکه‌های موبایلی چطور کار می‌کنند، در ادامه مثالی از یک شبکه موبایلی می‌آوریم:

از جمله پروتکل‌های معروف در زمینه انتقال داده، پروتکل TCP/IP است، که مثال ارسال بسته در این پروتکل را در تصویر می‌بینید. بسته پیشنهادی در ابری از داده ارسال می‌شود و اگر تقویت کننده ارسال داده بخشی از یک شبکه وایمکس باشد تا به دست ما برسد، به داده TCP یک سرشناسه MAC الحاق می‌شود. مجموع داده الحاقی به سرشناسه MAC رمز می‌شوند، که در آن روش کدگذاری می‌تواند HARQ باشد. با کمک این کدگذاری می‌توان تصدیق دریافت بسته توسط گیرنده را گرفت و به ارسال کننده داد تا برای ارسال مجدد آن و سایر بسته‌ها تصمیم گرفت.

HARQ ترکيبي از تکنيک مورد استفاده براي کنترل خطاها در انتقال داده روي کانال‌هاي داراي نويز و غيرقابل‌اعتماد (FEC) و تکنيک مشابه ARQ می‌باشد. به آن درخواست تکرار اتوماتیک مرکب نیز می‌گویند. برای بررسی جزئیات تفاوت آن با ARQ و نحوه کدنویسی آن به زبان متلب، ویدئویی ترتیب داده‌ایم که آن را از اینجا می‌توانید دانلود کنید.
از ديدگاه تئوري، وايمکس مشابه‌ فناوري واي‌فاي است؛ اما با سرعت‌ انتقال داده‌ بالاتر در مسافت‌ طولاني‌تر، کاربران بيشتري را پوشش مي‌دهد. شبکه‌ وايمکس به‌صورت بالقوه‌ مي‌تواند مناطق روستايي و حومه‌ شهرها که هنوز اينترنت پهن‌باند ندارند را پوشش دهد.