ماه گرفتگی را چطور بهتر ببینیم، و عکس بگیریم؟

آیا ماه گرفتگی به چشم آسیب می‌زند؟

ماه گرفتگی (خسوف) رویدادی است که برخلاف خورشیدگرفتگی زمانی که اتفاق می‌افتد در بیشتر نقاط جهان قابل رویت است. همچنین، خیرگی به آن با چشم غیرمسلح آسیب زننده نیست.

هر ماه گرفتگی چند سال است؟ 2.5 سال

چند بار اتفاق می افتد؟ حدود 35٪ از ماه گرفتگی در یک سال تقویمی ماه گرفتگی کامل است. به طور متوسط هر 2.5 سال یک بار ماه گرفتگی کامل از هر مکان مشخص می‌شود.

برای ثبت بهتر ماه‌گرفتگی در تاریکی شب از چه دوربینی استفاده کنیم؟

براي بهتر بهره بردن از رويداد‌هایی مثل ماه گرفتگی از «تله فوتوگرافي» استفاده مي‌کنيم. تله فوتوگرافي يعني گرفتن تصوير درشت از راه دور. ماه گرفتگي را مي‌توان به راحتي با هر دو دوربين فيلم برداري و ديجيتال تصوير کرد. دوربين هاي ساده نقطه‌اي (point) و shoot داراي يک لنز غير قابل تعويض با يک فاصله کانوني هستند. مدل‌هاي بهتر با لنز زوم 3 برابر يا بزرگتر تجهيز مي‌شوند. دوربين هاي همه کاره (و گران قيمت) عبارتند از SLR 35mm (انعکاس تک لنز) و ديجيتال آن DSLR (انعکاس تک لنز دیجیتال). با اين دوربين‌ها می‌توانیم لنز کيت را با هر تعداد لنز ديگر از زاويه ديد به سوپر تله فوتو جايگزين کنیم.

هنگام عکس گرفتن از ماه گرفتگی مرسوم است که SLR يا DSLR را به طور مستقيم به يک تلسکوپ وصل کنيم تا ماه تمام قاب را پر کند.