هشت گیاه تصفیه کننده هوا با تکثیر ساده

  • تصفیه کننده های هوا
    تصفیه کننده های هوا

در اين مقاله از نشريه نهنگ نو قصد داريم اکسيژن‌سازهاي طبيعي را معرفي کنيم. تصفيه کننده‌هاي طبيعي راه حلي براي هواي آلوده هستند. تصفيه کننده‌هاي طبيعي مثل نخل و گياه شمشيري (سانسوريا) به راحتي در هر خانه‌اي قابل نگهداري هستند. از جهت آفتاب دوستي، شمشيري و نخل برعکس يکديگر هستند. نخل حتما بايد در جايي باشد که نور خورشيد به آن برسد، ولي سانسوريا در اتاق و دور از پنجره هم قابل نگهداري است. نخل حتي براي پاک کنندگي هواي آلوده با بنزن يا تريکلرواتيلن مناسب است. گياهاني مثل نخل که در فصل زمستان مي‌توان در خانه از آن نگهداري کرد، به ويژه براي هواي آلوده زمستاني، موقعي که نور خورشيد و اشعه فرابنفش آن کم است و انواعي از آلودگي بيشتر از تابستان در فضا هست، مناسب هستند. گونه‌اي از نخل وجود دارد که به آن نخل اريکا گويند که حتي در فصل زمستان مي‌تواند مواد سمي را جذب کند.
يک گياه شمشيري به ارتفاع يک متر به اندازه يک درخت پانزده ساله سيب اکسيژن توليد مي‌کند. شمشيري را اغلب بدون گل مي‌بينيم، اما برخي از آن‌ها گل‌هاي دسته‌اي سفيد شبيه ياس (پيچ امين الدوله) مي‌دهند. اين گياه، نياز آبي کمي دارد و مراقبت چنداني نياز ندارد. فقط در معرض نور مناسب قرار گيرد نيازش برطرف مي‌شود. گياه شمشيري در دو نوع ابلق و سبز در بازار موجود است. يکي از ويژگي‌هاي اين گياه شيوه تکثير آن است که بسيار ساده است. زيرا، ريزوم بزرگ نارنجي رنگ و زيبايي دارد. وقتي پاجوش جديدي ايجاد شد، فقط کافي است اين ريزوم را برش داده و گياه را به دو قسمت تقسيم کرد.
ساير تصفيه کننده ها که به طور رايج هم در خانه‌ها وجود دارند، يکي گياه گندمي و ديگري پتوس است. گياه گندمي شيوه جالبي براي تکثير دارد. اين گياه برگ‌هاي بلند نازک سبز افشان دارند. در مواقعي که به آن‌ها خوب رسيدگي مي‌شود در فصل بهار شاخه گردي از مرکز اين برگ‌ها رشد مي‌کند که در گره‌هايي از اين شاخه يک گياه مينياتوري گندمي ايجاد مي‌شود. اگر اين گياه مينياتوري را از سر ساقه رونده جدا کنيم و آن را بکاريم يک گلدان جديد گندمي خواهيم داشت. پتوس هم که پيچک مشهوري است که در اغلب خانه‌ها يافت مي‌شود. تکثير ساده آن که با گذاشتن بخشي از شاخه بريده شده در يک ليوان آب انجام مي‌شود باعث مي‌شود که گلدان‌هاي پرپشت‌تر و بيشتري داشته باشد.
سرخس که رشد آسان دارد و مقاومت بالايي دارد. گلدان‌هاي پرپشت سرخس بسيار زيبا هستند.
گياه دو رنگ کريپتانوس برومليادس تصفيه کننده هواي محيط‌هاي رنگ‌آميزي شده است.
گياه يوکا نيازمند نور شديدي است. قبلا به تعداد زياد در معابر و جاده‌ها کاشته مي‌شد. امروز کمتر آن را مي‌بينيم.
گياه دراسنا براي از بين بردن مواد جلا دهنده، گزيلن، تريکلرواتيلن و فرمالدئيد مناسب است. با اين توصيفات از اين گياه مي‌توان در کارگاه‌هايي که با ماشين‌ها سر و کار دارند استفاده بهينه کرد، مثلا کارگاه‌هاي خياطي.