درخت گلابي 70 ساله و سنت برفچال

  • برفچال نقاط برفی در زمستان ایران
    برفچال نقاط برفی در زمستان ایران
  • درخت گلابی70 ساله
    درخت گلابی70 ساله

در باغات اطراف  مشهد گلابي‌هاي کهن سال زياد ديده ميشود. در اين بين حتي درختان بالاي صد سال هم ديده ميشود. درختان کهنسال با تنه هاي بزرگ و و طرح زيباي پوسته.  زيرا مشهد در منطقه سرد و خشک قرار دارد. اين آب و هواي سرد براي درختان سرمادوست مثل گلابي و گيلاس بسيار مناسب است. گلابي نياز به دوره سرماي بین 40 تا 60 روز  دارد، تا ميوه دهد و درخت در بهترين شرايط خود قرار گيرد. این درخت تا دمای -30 درجه را تحمل می‌کند. انواع مختلف گلابي در باغات اطراف مشهد ديده ميشود. درخت‌هاي کهن سال هفتاد هشتاد ساله. گونه هاي گلابي درگزي اسپادانا و شاه ميوه. مردم خيلي از کشورها ايران را با گلابي‌هاي متنوع آن مي‌شناسند. و اين درختان کهنسال مايه شهرت جهاني ايران هستند.
مشهد با آب و هواي سرد و خشک در قديم با بارش برف هاي سنگين همراه بوده است. در دهه شصت بارش برف تا ارتفاع يک متر براي مشهدي ها رايج بود. در دهه هاي 70 و ابتداي 80 برف هاي زمستاني و برف هاي پاييزه سبب تعطيلي مدارس در مقاطع مختلف تحصيلي مي شد.
در دوسال اخير با افزايش خودروها در سطح شهر و سوخت روزانه ميليون ها ليتر بنزين در جاده ها متوسط دما بالا رفته و درختان سرما دوست با مشکل مواجه شده اند.
درختان کهن سال جزو سرمایه‌هاي ملي هستند. يکي از روش‎‌هاي که مردم به محيط زيست رسيدگي مي‌کنند، سنت زيبای برفچال است. برفچال برای نگهداری بیشتر برف مثل تکه‌های یخ قیمتی، با آيين ويژه نذري در روستای آب اسک مازندران اجرا مي‌شود. البته، به آن محدود نمی‌شود و دیگر نقاط کشور از شمال گرفته تا جنوب مانند چگنی لرستان در منطقه زاگرس، بلندی‌های خراسان نیز آن را دنبال می‌کنند. مردم با همکاري همديگر برف ها را از منطقه سرد در مکان گودي قرار مي دهند. قطعه هاي از برف تشکيل ميدهند و آن را در گودال مي ريزند تا در فصل گرما همخيره برف داشته باشند. اين مراسم با نماز همراه است و آن روز را مردم شمال روز پادشاهي زنان ميگويند. برفچال در منطق کوهستانی خراسان و نیز با حمل برف توسط عشایر در منطقه زاگرس نیز انچام میشود.