نوشیدنی انرژی زای طبیعی

نوشیدنی های انرژی زا حاوی ترکیباتی انرژی بخش و محرک مانند کافئین هستند و گاهی به صورت گازدار ارائه می‌شوند. این نوشیدنی‌ها معمولا حاوی شکر، شیرین کننده‌های طبیعی، عصاره های گیاهی، تورین و اسیدهای آمینه می‌باشند. آنها زیرمجموعه گروه بزرگتری از محصولات انرژی زا هستند که متمایز از نوشیدنی های ورزشی است و برای بهبود عملکرد ورزشکاران تبلیغ می‌شوند. مصرف نوشابه های انرژی زا در دو دهه گذشته به ویژه در میان نوجوانان و بزرگسالان به طرز چشمگیری افزایش یافته است.

فهرست مطالب

 • تاریخچه مصرف نوشیدنی انرژی زا
 • اجزاء تشکیل دهنده نوشیدنی انرژی زا
 • فواید نوشیدنی انرژی زا
 • مضرات و عوارض نوشیدنی انرژی زا
 • آیا نوشابه انرژی زا برای کودکان ضرر دارد؟
 • نوشابه انرژی زا را کی بخوریم؟ بهترین نوشابه انرژی زا چیست؟

تاریخچه مصرف

نوشیدنی انرژی زا نوشابه های انرژی زا زیر گروه فعال صنعت نوشابه های اولیه هستند. در سال ۱۹۰۴ به دلیل نگرانی از استفاده کوکائین در محصولات غذایی برگهای تازه کاکائو جایگزین نوشابه های اولیه شد. به مرور با رویکرد صنعت نوشیدنی به سمت کسب رضایت بیشتر مشتری، نوشیدنی تقویت کننده انرژی حاوی کافئین ، ویتامین های گروه B و قند نیشکر نوشیدنی انرژی زا ویژه ورزشکاران تولید شد. در سال‌های 1970 و پس از آن، پودرهای انرژی زا یا قرص های جوشان در صنایع دارویی با افزودنشان به آب تولید شدند و در صنعت دارو نیز پیشرفت چشمگیری داشتند.در دو دهه اخیر نیز نوشیدنی‌های انرژی زا با عنوان نوشیدنی فوری ارائه شده‌اند.

اجزاء تشکیل دهنده نوشیدنی انرژی زا

نوشیدنی های انرژی زا به جز کافئین، معمولاً حاوی چندین ماده دیگر نیز هستند که رایج ترین آنها شامل موارد زیر است:

 • شکر: اگرچه برخی از نوشیدنی‌های انرژی زا حاوی قند نیستند و کربوهیدرات کمی دارند، ولی برخی شکر و قند دارند.
 • ویتامین های گروه B: این ویتامین‌ها در تبدیل غذا به انرژی مورد استفاده نقش مهمی دارند.
 • مشتقات اسید آمینه: به عنوان مثال تورین و ال- کارنیتین است. هر دو به طور طبیعی توسط بدن تولید می‌شوند و در چندین فرآیند بیولوژیکی نقش دارند.
 • عصاره های گیاهی: احتمالاً گوارانا برای افزودن اثر بیشتر نوشیدنی استفاده می‌شود.

فواید نوشیدنی انرژی زا

اولین فایده نوشابه انرژی زا این است که احساس هوشیاری، بیداری و بهره وری ایجاد می کند. در این نوشیدنی ها مقدار استانداردی از کافئین در هر قوطی وجود دارد و در بیشتر موارد، مصرف کنندگان دقیقاً می دانند چه مقدار کافئین دریافت می کنند. نشان دادن حقایق غذایی ترکیبات نوشیدنی برای کسانی که سعی در کنترل مصرف کافئین خود دارند بسیار مفید است. استاندارد نوشابه انرژی زا در واقع همین مقدار کافئین است. عطر و طعم قهوه و چای برای همه جالب نیست، بنابراین نوشابه های انرژی زا برای افرادی مفید است که خواهان افزایش کافئین هستند، اما قهوه یا چای را دوست ندارند. نوشیدنی های انرژی زا دارای طعم ها و گزینه های مختلفی هستند. علاوه بر کافئین، این نوشیدنی ها اغلب حاوی مواد انرژی زای دیگری مانند تورین، ویتامین های گروه ب، و زعفران هستند. اعتقاد بر این است که این ترکیبات اثرات کافئین را افزایش می دهد. 

نوشیدنی‌های انرژی زا کم کالری زیادی در دسترس هستند که کافئین را بدون کالری و قند تحویل می دهند.

مضرات و عوارض نوشیدنی انرژی زا

نوشیدنی های انرژی زا حاوی مقدار زیادی کافئین و شکر هستند و معمولا قند زیادی دارند. تقریباً هر قوطی حاوی ۸-۱۰ قاشق چای خوری شکر است! در حالی که این قند در ترکیب با کافئین سطح قند خون شما را افزایش می دهد و باعث انفجار انرژی اولیه می شود ولی بعدا با افت ناگهانی سطح قند خون روبرو می شوید که دوباره احساس خستگی و بی حالی خواهید کرد. مصرف نامتعادل نوشیدنی های انرژی زا برای ورزش مفید نیست. مصرف آنها ممکن است باعث کمبود آب بدن می شوند و انرژی کمتری برای تمرین دهند.

آیا نوشابه انرژی زا برای کودکان ضرر دارد؟

کافئین موجود در نوشیدنی های انرژی زا محرک است و کودکان و نوجوانان را در معرض خطر وابستگی یا اعتیاد به این ماده قرار می‌دهد. همچنین، ممکن است اثرات منفی بر روی قلب و مغز در حال رشد داشته باشد. متخصصان، همچنین محدودیت‌های کافئین را برای این سنین تعیین کرده‌اند و توصیه می‌کنند نوجوانان بیش از ۱۰۰ میلی گرم کافئین در روز مصرف نکنند.

نوشابه انرژی زا را کی بخوریم؟

با توجه به چرخه‌ های زیستی بدن انسان و مشخص شدن تاثیرات کافئین بر آنها اواسط صبح بین ساعات ۹:۳۰ صبح و ۱۱:۳۰ مصرف نوشابه انرژی زا بیشترین منفعت را خواهد داشت و باعث می‌ شود انرژی قابل‌ توجهی در انجام کارهای روزانه ‌پیدا کنید. در صورتی که پس از خوردن ناهار کارهای زیادی برای انجام دادن دارید برای از بین رفتن احساس کاهش سطح فعالیت بدن می توانید نوشابه انرژی زا را بین ساعت ۱:۳۰ و ۳:۳۰ مصرف کنید. پیش از ورزش نیز مصرف یک نوشابه انرژی زا انتخابی سالم و لذت بخش است که توانایی بدن شما را در حین فعالیت‌ های بدنی افزایش می‌دهد.

بهترین نوشابه انرژی زا چیست؟

بهترین نوشیدنی انرژی زای طبیعی می‌تواند نوشیدنی انرژی زا خانگی باشد که به راحتی با مواد موجود در آشپزخانه قابل تهیه است. شما می توانید این نوشیدنی ها را با استفاده از پروتئین آب پنیر، عسل و آب لیمو ، دارچین و بسیاری از ترکیبات دیگر تهیه نمائید. مثلا با استفاده از آب لیمو‌ ترش زرد، لیموترش سبز و آب نارگیل یا کمی نمک دریا یک ترکیب انرژی زا برای پایان تمرینات ورزشی بسازید. همچنین ترکیب چای زنجبیل با مقداری دارچین می‌تواند برای رفع خستگی مفید باشد. همچنین شما می توانید با افزودن زعفران و گلاب به آب جوش یک نوشیدنی سرحال کننده برای طول روز تهیه کنید که هیچ ضرری برای بدن شما ندارد.

نوشیدنی انرژی زا خانگی برای بدنسازی نیز مفید هستند و بدون هیچ دغدغه ای از اثرات تحریک کننده کافئین می‌توانید آنها را استفاده کنید.

جالب است بدانید:

بهترین نوشیدنی در دوران بارداری نیز همین نوشیدنی های خانگی هستند در صورت ویار نوشابه در بارداری می توانید انواع شربت های خنک خانگی را استفاده کنید زیرا خنکی برای زن باردار بسیار مفید است.

خوردن نوشابه در ماه هشتم بارداری و البته در کل دوره بارداری بهتر است مصرف نشود زیرا نوشابه‌ ها حاوی کافئین و برخی مواد شیمیایی دیگر هستند که ممکن است باعث زایمان زودرس ‌شوند. خوردن نوشابه رژیمی در بارداری و همچنین مصرف دلستر در بارداری نیز به همین ترتیب می تواند با داشتن قندهای مصنوعی ، رنگ ها و افزودنی های شیمیایی خطراتی را برای شما به دنبال داشته باشد.

اگر در ادامه مبحث نوشیدنی ها این سوال برایتان پیش آمده که آیا خوردن دوغ در بارداری ضرر دارد و خوردن دوغ در بارداری نشانه چیست؟ باید بگوییم که دوغ یکی از بهترین نوشیدنی ها برای این دوران است زیرا حاوی کلسیم، پروتئین و همچنین میکروارگانیسم‌های پروبیوتیکی است که همگی سطح سلامت شما را ارتقاء می دهند.

نوشیدنی انرژی زای اینهنگ

نوشیدنی انرژی زای اینهنگ تهیه شده از مواد طبیعی، می تواند به عنوان یک منبع غنی از مواد معدنی برای سلامت عمومی و بهبود عملکرد بدن به ویژه ورزشکاران مورد استفاده قرار گیرد. مواد اولیه آن شامل موارد زیر می‌شود:

 1. هسته خرما: هسته خرما حاوی مقادیر قابل توجهی از مواد معدنی مهم میباشد. این شامل آهن، پتاسیم، منیزیم، کلسیم و فسفر است. آهن موجود در هسته خرما برای تولید هموگلوبین و اکسیژناسیون خون بسیار حائز اهمیت است. همچنین، پتاسیم برای حفظ تعادل آب و الکترولیت در بدن اهمیت دارد و منیزیم و کلسیم نیز برای سلامت استخوانها و عملکرد عضلات ضروری هستند.
 2. تخم شربتی: تخم شربتی که از بذر گیاه دارویی اسفرزه بهدست میآید، حاوی مواد معدنی مهمی مانند آهن، کلسیم، منیزیم و فسفر است. آهن به عنوان یک عنصر اساسی برای تولید هموگلوبین و اکسیژناسیون خون ضروری است. کلسیم و منیزیم نیز برای سلامت استخوانها، عملکرد عضلات و حفظ تعادل الکترولیتی در بدن اهمیت دارند.
 3. پودر آب پنیر: پروتئین آب پنیر که در فرمولاسیون استفاده شده است، حاوی مقادیر قابل توجهی از پروتئین است. پروتئینها برای رشد و تعمیر بافتهای بدن و عملکرد عضلات بسیار حائز اهمیت هستند.