شبیه‌سازی لیگ فوتبال با ای‌رسا

شبیه سازی لیگ فوتبال (soccer league) از جمله فعالیت‌های خلاقانه در زمینه هوش مصنوعی می‌باشد که با کمک آن می‌توان پیش‌بینی بازی دو تیم فوتبالی را داشت. تا بازی نکنیم نمی‌توانیم نتایج بازی را ببینیم. بنابراین با کمک این شبیه‌سازی، می‌توانیم پیش‌بینی نتیجه بازی را داشته باشیم.

در حوزه شبیه‌سازی رقابت دو تیم در چند دسته شبیه‌سازی‌ها تقسیم می‌شوند: 1- شبیه‌سازی دو بعدی (2D Soccer Simulation  ( به اختصار : 2dsoccersim ))، 2- لیگ شبیه‌سازی سه بعدی، 3- شبیه سازی واقعیت افزوده (Mixed Reality Soccer Simulation) که قبلا Visualization شناخته می‌شد. هدف واقعيت ترکيبي یا همان واقعیت ترکیبی ترکيب مسائل مجازي و واقعي با يکديگر است. 4- شبیه سازی مربی فوتبال و شبیه سازی امداد و نجات

مسابقه شبيه سازي مربي فوتبال، يک ليگ جنبي رقابتهاي شبيه سازي است، که در آن نرم افزارهاي هوشمندي به عنوان مربي با استفاده از يک زبان استاندارد (Coaching Language) قادرند با تيم‌هاي مختلف کار کنند، و آنها را رهبري و هدايت نمايند. تحقيقات در اين رشته، بر مدل‌سازي رفتار حريف و سازگار شدن برخط، متمرکز است. اين نرم افزارها (مربي‌ها) مي‌توانند به دو صورت عمل نمايند: بررسي و تجزيه و تحليل بازيهاي قبلي، و تجزيه و تحليل و سازگار شدن در حالي که بازي در حال انجام است.

خلاقیت ای رسا در اینجا ارائه یک بازی دوبعدی از تیم‌های فوتبال است. شبیه سازی دو بعدی لیگ از رشته‌هاي محبوب در زمينه Robocup است. اين رشته که از جمله قديمي ترين رشته‌هاي مسابقات جهاني ربوکاپ است، تيم‌هايي متشکل از 11 برنامه نرم افزاري هوشمند با استفاده از يک نرم افزار Server به نام RoboCup Soccer Server که از سايت رسمي شبيه ساز ربوکاپ قابل دسترسي است، با هم به رقابت مي‌پردازند.در اين مسابقات هيچ رباتي بشکل سخت افزاري وجود ندارد ولي افراد مي‌توانند نتيجه و رفتار بازيکنان را درصفحه نمايش بزرگي مشاهده کنند که اين مانند يک مسابقه بزرگ بازي‌هاي رايانه اي است.

در ویدئویی که در این زمینه ارائه کرده‌ایم، نمایشی از نحوه اجرای بازی دوبعدی داریم که از اینجا قابل دانلود است (مدت زمان اجرا: 10:18).

آموزش شبیه سازی فوتبال دوبعدی به زبان سی