کاشت درخت زیتون به مناسبت روز جهانی قدس

زیتون نماد صلح 

زیتون، درخت همیشه سبز نواحی مدیترانه‌ای است که تنه و برگ مقاومی دارد. شکوفه‌های این درخت سفید است. در ادبیات پایداری فلسطین، زیتون نماد صلح، پایداری و ماندگاری است و شکلی از این درخت بر پرچم این ملت نقش بسته است.

تاکید بر زیتون به عنوان نماد صلح نیازی به تحقیق و تفحص زیادی ندارد. به عنوان مثال در قرآن، بر زیتون قسم خورده شده است: «والتین والزیتون و طور سینین وهذاالبلدالامین.» خداوند به زیتون سوگند می‌خورد؛ زیرا زیتون و سه مورد دیگر همگی مورد احترام و ارزش هستند. منظور از زیتون کوهستانی است که بیت المقدس بر بالای آن واقع شده و سوگند خوردن به این سرزمین شاید بدان علت است که تعدادی از انبیا در این سرزمین مبعوث شده‌اند.

در انجیل نیز آمده است که: حضرت عیسی (ع) مسیح پس از چهل روز، روزه داری در روز شنبه چهل و یکمین روز، مرده‌ای را در قبر زنده کرد و در روز یکشنبه عازم بیت المقدس شد و برای پیشواز او مردم در حالی که برگ زیتون در دست داشتند، در پیش روی او تورات و زبور می خواندند و تا ورودش به بیت المقدس او را بدرقه کردند.

در افسانه یونان، آتنا یعنی الهه عقل و صلح، درخت زیتونی را در آتن به نشانه صلح رویانده است. با کمی دقت و تحقیق به یاد می‌آوریم که آمریکایی‌ها برای بیان صلح در هنگام سفر به کره ماه، نهال زیتونی را در آنجا کاشته‌اند.

نهال زیتون نه تنها درخت مقدسی است که در قرآن از آن یاد شده و میوه سفره‌های ماه رمضان لبنان است، بلکه منبع عظیم ثروت خوابیده در زمین است. در زمین فلسطین که با خون شهدای فلسطینی آبیاری شده است، کاشت این نهال نمادی از مقاومت در برابر اشغال‌گران است. درخت زیتون با استقامت مردم فلسطین عجین شده است، و اشغال‌گران در تخریب آن نیز کوتاهی نمی‌کنند. امروز، فروردین 1400 هنوز چند ماهی از آنکه 2000 اصله درخت زیتون در سرزمین فلسطین قطع کرده‌اند نمی‌گذرد. پویش چند ساله کاشت درخت زیتون به عنوان نماد مقاومت مردم فلسطین، ثروت روحی فراوانی را به وجود آورده است.

سرزمین فلسطین، بزرگترین سرزمین زیتون جهان که امروز تحت اشغال ناجوانمردترین افراد است، هنوز زیتون‌های خود را حفظ کرده است. هرچند، باغ‌های زیتون درغزه در فواصل زمانی مختلف هدف حملات اشغال نشینان قرار می‌گیرد. مردم فلسطین، در ویدئوی داستان فلسطین محور یکی از کارهای داستانان است که در آن نماهنگ مشهور القدس لنا بخش اصلی می‌باشد. آن را می‌توانید از اینجا دانلود کنید.

امسال که هنوز در وضعیت کرونایی هستیم، پیشنهاد می‌کنیم که در روز بزرگداشت قدس، یا در همین روزها که هم مصادف با نیمه آوریل که روز اشغال قدس است و هم مصادف با جنگ رمضان (یوم کیپور یا روز نکبت که مصادف با قتل‌عام فلسطینی‌ها توسط صهیونیست بین‌الملل است) می‌باشد، نهال زیتون بکارید.

راهنمای کاشت زیتون:

به طور کلی اگر نهال زیتون را تهیه کنید در سرتاسر سال می توانید آن را بکارید؛ زیرا هنگام کاشت، خاک اطراف آن نمی ریزد. این گیاه به آب کمی نیاز دارد، و در مناطقی بهترین کیفیت را دارد که زمستان آن معتدل و تابستان آن خشک و طولانی باشد.