معرفی ابداع کننده پارچینا و داستانان در ای نهنگ

  • تصویری از داستان چهار هندو- پارچینا
    تصویری از داستان چهار هندو- پارچینا

ای نهنگ علاوه بر نشریه ماهنامه خود، بستر انتشار پارچینا و داستانان نیز شده است.

پارچینا و داستانان بیشتر به عنوان اثری هنری و معنوی شناخته می‌شوند. پارچینا که به بازنمایی مثنوی معنوی مولانا جلال الدین محمد بلخی می‌پردازد و داستانان که با ارائه هر ویدئو یک بخش از فرهنگ و هنر ایرانی را معرفی می‌کند. در ادامه به معرفی ای نهنگ، خالق پارچینا و همکار او می‌پردازیم.

سردبير نشريه نهنگ نو، فاطمه کوهي ور دهکردي در سال 1394 به عنوان رئيس هيئت مديره الکترونهنگ فاطر السماوات با ايجاد پروژه هاي پارچينا و داستانان در شکل گيري روند نو آورانه اي نهنگ نقش بسيار تعيين کننده‎‌اي ايفا نموده است. نشريه ارزشمند نهنگ نو نخستين نشريه فني مهندسي با رويکرد جغرافياي منطقه‎اي طي 5 سال انتشار در اي نهنگ مخاطبان زيادي را جذب کرده است، که به ارتقاي سطح علمي و هنري امروز انجاميده است. اي نهنگ از سال 1394 با ايجاد تکنيک جديد ارائه مستند و پويا نمايي سبکي مشابه انيمه در پارچينا و داستانان ايجاد کرده است. از آن پس آثار مختلفي با اين تکنيک منتشر شده است.

دکتر طاهره کوهي ور دهکردي متولد 1365 در مشهد است. او در سال 1380 وارد هنرستان فني مشهد شد و به فراگيري فنون نوين هنري پرداخت. وي از سال 1387 پس از تاسيس تيم هوشمند کارون به ارائه ابزار هنري در قالب اي نهنگ امروز پرداخت. با تاسيس الکترونهنگ فاطر السماوات کوشش او در معرفي آثار و هنر و دانش اصيل ايراني و آثار مذهبي مشهد موجب احياي بخشي از دانش پنهان تاريخي شد.