استفاده مجدد از قطعات مدارهای چاپی

  • تصویر استفاده مجدد از قطعات مدارچاپی
    تصویر استفاده مجدد از قطعات مدارچاپی
  • تصویر مدارهای الکتریکی کوچک
    تصویر مدارهای الکتریکی کوچک

همه محصولات الکترونيکي يک برد مداچاپي دارند. اين برد مي‌تواند از قطعاتي چون خازن و مقاومت تشکيل شده باشد. امروزه با توجه به پيشرفت سريع تکنولوژي، بسياري از بردها به راحتي تبديل به زباله مي‌شوند. اگر کمي از خودمان خلاقيت نشان بدهيم مي‌توانيم از اين بردها استفاده مجدد داشته باشيم. اما قبل از آن بايد دقت کنيم قطعات بازيافتي مدنظر ما معيوب نباشند. به عنوان مثال اگر از خازن مي‌خواهيم استفاده مجدد داشته باشيم بادنکرده باشد و يا نترکيده باشد. و يا به عنوان مثال، مقاومت بازيافتي ما نسوخته باشد اين‌ها مواردي است که بايد مورد توجه قرار دهيم.

در این قسمت به روش استفاده مجدد از قطعات مونتاژ شده بر PCB، و یا مهندسی معکوس آن می‌پردازیم. سایر نکاتی که لازم است در این زمینه در نظر بگیریم عبارتند از:

1- فيبر مدار چاپي و يا همان PCB، فيبري است به ضخامت حدود 1.6 ميليمتر. قطعات مونتاژ شده بر روي PCB، ممکن است قديمي و يا خاص باشند. استفاده نادرست از اين دستگاه‌ها، باعث از دست رفتن برد مدار چاپي و نيز به خطر افتادن سلامت مدار باشد.

2- مهندسي معکوس مدار با دشواريهاي خاص خود و نيز طراحي مجدد همراه خواهد بود.
3- معمولا براي پياده سازي مدارات کوچک از فيبر‌هاي سوراخدار آماده موجود در بازار استفاده مي‌شود. زماني که تعداد قطعات مدار زياد باشد و يا در مدار از آي‌سي استفاده شده باشد، مهندسی معکوس آن نیز با چالش از بین رفتن و یا به عبارتی سوختن قطعات مواجه می‌شود. لازم است دقت شود، پایه‌های آی‌سی اگر قبل از استفاده از هویه و یا هر ابزار جداکننده با مدار در اتصال نباشد و اگر خود آی‌سی قابل حمل است، آن را بدون برخورد با قطعات دیگر از پایه لحیم شده جدا کنیم.

4- براي دراز مدت، طراحي مجدد جزئي براي برد الکتريکي را در نظر بگيريد.

5- مهم است که از لحيم کاري سازگار با هر دو برد مدار چاپي و قطعات استفاده شود.

این موارد را که در نظر گرفتیم می‌توانیم به مرحله لحیم‌کاری با هویه و استخراج دقیق قطعات از مدار بپردازیم. کار اصلی در این مرحله ذوب شدن لحيم کاري يا معمولا قلع صفحه است. در اینجا ویدئویی آماده کرده‌ایم که به نحوه استفاده مجدد از قطعات مونتاژی بر فیبر مدار چاپی می‌پردازد.