دانلود ویدئو امام موسی صدر به روایت تصویر

  • نگارخانه زندگی موسی صدر به روایت تصویر
    نگارخانه زندگی موسی صدر به روایت تصویر

امام موسی صدر رئیس و بنیان‌گذار مجلس شیعیان لبنان در سال‌های 1389ق-1398ق بود. او جنبش امل را تاسیس کرد و رهبری فکری و سیاسی شیعیان لبنان را در سال‌های حضور برعهده گرفت. او در 9 شهریور 1357 هجری شمسی طی سفری رسمی به دعوت معمر قذافی از لیبی ناپدید شد.
تلاش برای گفت‌وگوی ادیان و تقریب مذاهب از جمله اصلی‌ترین دغدغه‌های امام موسی صدر بود. وی از اولین روزهای هجرت به لبنان در سال 1338 با طرح شعار «گفتگو، تفاهم، و همزیستی» پایه‌های روابط دوستانه و همکاری صمیمانه بین رهبران دینی مسیحی و مذاهب شیعه و سنی از دین اسلام در لبنان بنا کرد. سپس به علت محبوبیت فراوانی که پیدا کرد در پی دعوت رهبران دینی مختلف در سال 1341 حضور گسترده خود را در کلیساها، دیرها و مجامع دینی و فرهنگی لبنان آغاز کرد. سخنرانی‌های تاریخی امام موسی صدر در دیرالمخلص واقع در جنوب لبنان، و کلیسای مارمارون در شمال لبنان طی سال‌های 1341-1342 تاثیر بسزایی بر مسیحیان لبنان گذاشت.

امام موسی صدر موجب افزایش قدرت شیعیان در لبنان شد. در پی آن، امام موسی صدر تلاش کرد برای فلسطینی‌هایی که به علت اشغال سرزمینشان توسط رژیم صهیونیستی آواره شده بودند پادرمیانی کند تا وضع بهتری داشته باشند.

امام صدر در اواسط 1357 توانست در دیدارهای مکرر با رهبران سوریه، عربستان سعودی و برخی دیگر از کشورهای عرب اهمیت انقلاب اسلامی ایران، پیروزی قریب‌الوقوع و اهمیت هم‌پیمانی با آن را گوشزد کند. او در شهریور 1357 با انتشار مقاله‌ای تحت عنوان «ندای پیامبران» در روزنامه لوموند، امام خمینی را به عنوان تنها رهبر انقلاب اسلامی ایران معرفی کرد. بی‌شک یکی از بزرگترین خدمات موسی صدر، بیش از دو دهه بسترسازی برای آشنایی شیعیان با انقلاب اسلامی ایران بوده است. در همین شهریور او توسط عوامل ناشناس ربوده شد، و چون هیچ کس مسئولیت آدم ربایی را بر عهده نگرفت، جریان تاریخی و حقوقی پیگیری سرنوشت او و همراهانش تحت عنوان «ناپدید سازی بزرگ قرن» همچنان ادامه دارد.
در ادامه در اين ويدئو تصاویری از گذری از زندگی موسی صدر را مي‌بينيم.

ساير ويدئوهاي کانال داستانان: @dastanan