الکترونهنگ فاطرسماوات


گاه نوشت های نهنگ

چالش نهنگ آبی[1] چیست؟

4 دی , 1396
 • از آن روز که من "نهنگ آبی"[2] را دیدم سال­ها می­گذرد. من خردسال بودم که با پدرم به کنار رود کارون رفته بودیم. در آن لحظه با پدرم کنار سکوی منتهی به دهانه دریا رفتیم، و چون من خردسال بودم و کوچک­تر از حتی یک آدم معمولی، خودم را دقیقا وسط دریا احساس کردم. از آن­جا به آب سبز رنگ پایین زیر پایم نگاه کردم و دسته های ماهی کوچک و ریزی را دیدم که دسته جمعی شنا می­کردند. تلالو آب، آن روز، مرا تا مدت­ها مجذوب دریا کرد.

  اول آب

  بعد رود،

  بعد دریا،

  بعد اقیانوس

  هنوز معلوم نبود دقیقا چیست که مرا متاثر می­کند. آن آبی بیکران آسمان بالایش. مدت­ها فکر می­کردم که برای تلالو علاقه کودکی ام باید به محیط زیست دریا بپردازم و تلاشم را برای حفظ آن بکنم. دیدم که محیط زیست بدون کشتی­های دریایی و قایق­ها و توجه به آن­ها حفظ شدنی نیست.

  مطالعاتم را به سمت ساخت کشتی­ها و قایق­ها بردم. بعد دیدم که حفظ محیط زیست به کشتی و قایق تنها ربط ندارد، بلکه به مردم سوار آن ربط دارد.

  مطالعاتم را در مورد مردم افزایش دادم. مکررا وقتی به مردم و دریا به انسان و آب فکر می­کردم، دوست داشتم ارتباط آن­ها با هم مانند ارتباط یونس و نهنگ باشد. نهنگ، این اسطوره اساطیر جهان، حلقه گمشده تنفس دریایی و تنفس خشکی، این آرام ماندگار از کهن، این موجود بی آزار، بزرگترین آفریده دریاها، و اقیانوس.

  "صدای نهنگ"[3] تنها صدایی است که در آسمان­ها از زمین وجود دارد. سال­ها به نهنگ فکر می­کردم. نهنگ آبی از پستوهای ذهنم به تصویر آمد. بازی نهنگ آبی بر روی موج­های آبی. دلفین­های بازیگوش، همه نهنگ­هایی هستند که با انسان خو گرفته اند آن­ها اصلا ماهی نیستند. دست­ها و پاهای تغییر شکل یافته شان به حرکت آن­ها در آب کمک می­کند.

  اکنون، جستجوی نهنگ یکی یکی نهنگ­هایی را نشان می­دهد که مظلومانه کنار ساحل افتاده، مرده اند. شاید اثر امواج مخرب صادره انسانی را خورده اند.

  فرقی بین خودم و آن­ها نمی­بینم. سال­ها، آسمان دریا یکی از صاف­ترین آسمان­های دنیا بوده، چنانکه مسیرهای دریایی با فانوس­ها نشانه گذاری می­شد. آن­گاه با قطب نمای کوچکی سوار بر کشتی اچ.ام.اس. بیگل[4] می­توانستی در پهنای بیکران اقیانوس، سایه نهنگی که آرام از کنارت می­گذشت را ببینی، و در آسمان بالا جبار شکارچی راهنمایت بوده است. تا بتوانی به وسیله ستارگان راهیابی کنی. و می­گفتند پدربزرگ این نهنگ­ها در جایی کل دنیا را به دوش گرفته و بار همه عالم بر روی او است.

  اکنون، فضای آسمان­ها تا شعاع­های چند کیلومتری از شهرها مملو از آلودگی­های نوری، گازهای گلخانه ای و ترکش­هایی است که انسان­ها نه تنها به بدنه دریا، هوا، و آسمان و بلکه به نهنگ­ها می­زنند. اما دور نیست. نهنگ در اصل خود ما است که دارد میان دریاها برای بقا مقاومت می­کند.

  زندگی هیجان انگیز نهنگ­ها سال­ها در خیال من بود، و هنوز هم در ذهن من خاطره هایی ثبت می­کند.

  برای نهنگ اساطیر و داستان­های بسیاری را تا به حال نقل کرده اند. از جمله این­که در زمان­های بسیار دور جغرافیای دنیا بر پشت نهنگی استوار بوده است، و زندگی مردم، اقتصاد آن­ها و حتی خیال­پردازی­های آن­ها از فضا نیز تحت تاثیر آن نهنگ بوده است.

  ما سال­ها با اندیشه های اساطیری چون داستان­های اژدها، نهنگ و غیره زندگی کرده ایم و برایمان ناآشنا نیستند. به همین دلیل است که می­خواهیم با تکیه بر افسانه ها که در پشت هر یک داستانی تاریخی و واقعی نهفته است، راه خود را بیابیم تا بلکه اندکی خود را به مقصد زنده کردن آرمان­ها و اسطوره های نیک نزدیک­تر کنیم.

   منبع: نشریه «نهنگ نو»، شماره هفتم. سال دوم.


  [1] - به روسی: Синий кит

  [2] - Blue Whale

  [3] - دیسک طلایی که توسط #کاوشگر وویجر در سال 1977 در #فضا پرتاب شد، هم اکنون از منظومه شمسی خارج شده است. این دیسک حاوی پیام هایی از جمله شعر سعدی و صدای یک نهنگ می باشد.

  [4] - H.M.S. Beagle



# کمپین_زیتون (کاشت درخت زیتون به مناسبت روز جهانی قدس)

28 خرداد , 1396

#کمپین_زیتون

زیتون، درخت همیشه سبز نواحی مدیترانه ای است که تنه و برگ های مقاومی دارد. شکوفه های این درخت سفید است. در ادبیات پایداری فلسطین، زیتون نماد صلح و پایداری و ماندگاری است و شکلی از این درخت بر پرچم این ملت نقش بسته است.

تاکید بر زیتون به عنوان نماد صلح نیازی به تحقیق و تفحص زیادی ندارد. به عنوان مثال در قرآن، بر زیتون قسم خورده شده است: «والتین والزیتون و طور سینین وهذاالبلدالامین.» خداوند به زیتون سوگند می خورد؛ زیرا زیتون و سه مورد دیگر همگی مورد احترام و ارزش هستند. منظور از زیتون کوهستانی است که بیت المقدس بر بالای آن واقع شده و سوگند خوردن به این سرزمین شاید بدان علت است که تعدادی ازانبیا در این سرزمین مبعوث شده اند.

در انجیل نیز آمده است که: حضرت عیسی (ع) مسیح پس از چهل روز، روزه داری در روز شنبه چهل و یکمین روز، مرده ای را در قبر زنده کرد و در روز یکشنبه عازم بیت المقدس شد و برای پیشواز او مردم در حالی که برگ زیتون در دست داشتند، در پیش روی او تورات و زبور می خواندند و تا ورودش به بیت المقدس او را بدرقه کردند.

در افسانه یونان، آتنا یعنی الهه عقل و صلح، درخت زیتونی را در آتن به نشانه صلح رویانده است. با کمی دقت و تحقیق به یاد می آوریم که آمریکایی ها برای بیان صلح در هنگام سفر به کره ماه، نهال زیتونی را در آنجا کاشته اند.

ما نیز با توجه به اهمیت این درخت و تاکید بر بیان صلح بنا داریم به مناسبت روز جهانی قدس، شما را به کمپینی دعوت کنیم که کافی است در آن نهالی از زیتون را بکارید. ضمنا خوشحال می شویم تا ما را هم با عکسی که از زیتون می گیرید، سهیم کنید. (آدرس ایمیل: ایمیل گروه)

راهنمای کاشت زیتون:

به طور کلی اگر نهال زیتون را تهیه کنید در سرتاسر سال می توانید آن را بکارید؛ زیرا هنگام کاشت، خاک اطراف آن نمی ریزد. این گیاه به آب کمی نیاز دارد، و در مناطقی بهترین کیفیت را دارد که زمستان آن معتدل و تابستان آن خشک و طولانی باشد.



نهنگ نو

8 آبان , 1395

نشریه اختصاصی نهنگ لاگ

چندی است که نشریه اختصاصی اقتصادی، علمی و فرهنگی نهنگ نو را راه انداخته ایم. این مجله مورد استقبال خوب شما قرار گرفته و امید هست به اهداف راه اندازی آن دست یابیم.

"نهنگ نو" به صورت اختصاصی هر ماه در کانال تلگرام مربوط به این نشریه به روز می شود:

آدرس کانال:

@nahanglug

آدرس دسترسی به اولین نسخه های این نشریه در تلگرام:

https://telegram.me/nahanglug

صفحه مربوط به نشریه در سایت ای نهنگ:

http://enahang.ir/nahangnov.htm


تاریخ به روزرسانی: 29/9/96


آموزش و کمک به امر تحصیل

8 آبان , 1395

تا سال 2020 مهارتهایی مانند منطقی بودن، تسلط در درک مفاهیم دانش های چند رشته ای، تفکر محاسباتی و چندین مهارت دیگر را لازم است یاد بگیرید تا بتوانید زندگی خود را توسعه دهید.

اما در امر آموزش هم شاهد پیشرفت هایی بوده ایم از جمله استفاده از ماین کرافت در کلاس ها و یا مفاهیم اینترنت اشیا و ...

گذشته از این ها این پیشرفت ها مرهون یک پاسخگویی به برخی نیازها از جمله آموزش بوده است. در این ویدئو به خوبی می توان پاسخ به آرزوی دستیابی را دید به معلمین برجسته که علاقه رفتن به اون جاها رو ندارند. در این ویدئو آموزش کودکان محروم از تحصیل را مورد توجه قرار داده ایم:

 

 

 



استفاده مجدد از قطعات مدارچاپی

28 تیر , 1395

همه ی محصولات الکترونیکی یک برد مداچاپی دارند. این برد می تواند از قطعاتی چون خازن و مقاومت تشکیل شده باشد. اما امروزه با توجه به پیشرفت سریع تکنولوژی بسیاری از بردها به راحتی تبدیل به زباله می شوند. که اگر کمی از خودمون خلاقیت نشون بدیم می تونیم از این بردها استفاده مجدد داشته باشیم. اما قبل از آن باید توجه داشته باشیم که به عنوان مثال اگر از خازن می خواهیم استفاده مجدد داشته باشیم بادنکرده باشد و یا نترکیده باشد. هم چنین مقاومت نسوخته باشد.



کمپین حفاظت از رودخانه ها

25 اسفند , 1394

کمپین رودخانه

عکس های حفاظت از رودخانه

#کمپین_رودخانه: از اقدامات حفاظتی خود از رودخانه عکس گرفته و یا نام رودخانه های محل زندگی را در نرم افزار زیر وارد کرده برای ‎@enahang ارسال کنید

قرار است که به هر نحوی اقداماتی تاثیر گذار در جهت حفاظت از رودخانه ها داشته باشیم. بدین منظور الکترونهنگ فاطر نرم افزاری اندرویدی نیز تهیه کرده است که در آن اسم چند رودخانه مهم ایران از جمله جاجرود، کارون دو رودخانه مهم در معرض خطر نیز آمده است. برای حمایت از این کمپین نام رودخانه های محل زندگی خود را در این اپلیکیشن وارد کرده و برای @enahang ارسال کنید.

 نرم افزار اندرویدی رودخانه




پارکی که در فصل گرم زیرآب می رود

4 اسفند , 1394

پارک ها و مشاغل دوستدار محیط زیست، شغل سبز معرفی می شوند. از جمله فعالیت های شرکت الکترونهنگ طراحی مدل های مفهومی زیست بوم های طبیعی با رویکرد پذیرش گردشگری است. در بررسی هایی که اخیرا داشته ایم برخوردیم به پارکی در داخل رودخانه گرونر سی درستیریا که در کشور اتریش واقع شده است. این پارک در فصل سرد پارک زمستانی "ستیرا" از آن ظاهر می شود و عاشقان بازی و ورزش به این پارک می آیند و به تفریح و پیاده روی می پردازند. اما در آغازفصل گرم و بالارفتن درجه حرارت هوا  برف ها در ارتفاعات به تدر یج آب می شود و به درون این رودخانه یا پارک می ریزد و این پارک زیبا را تا ارتفاع 12 متربه زیر آب می برد. این دریاچه رنگ سبز  خود را از درخت ها و گیاهان سبز پارک می گیرد. دمای آب این دریاچه در فصل بهار بین 4 تا 8 درجه سانتیگراد است. در فصل بهار این دریاچه بیشتر مورد توجه غواص ها برای تماشای درختان و گل ها در زیر آب قرار دارد، ولی با آمدن فصل زمستان و ظاهر شدن دوباره پارک، این دریاچه با استقبال مردم روبرو خواهد شد.

 

  #پارکی_که_6_ماه_از_سال_زیر_آب_است

 




پیشرفت

25 آذر , 1394

در آستانه آغاز فصل برف و زمستان و هم چنین سال 2016 میلادی تاسیس شرکت الکترونهنگ فاطر سماوات را به شما دوستان تبریک می گوییم

ما معتقدیم رمز ماندگاری و پیشرفت لبخند شماست

 

ما را با کانال ارتباطی شرکت الکترونهنگ فاطر در تلگرام دنبال کنید:

این کانال دریا و فضا را همزمان پوشش می دهد